זכאות לדיור מוגן

אנשים רבים מתבלבלים בין בית אבות לדיור מוגן אך יש הבדלים מהותיים ומשמעותיים בין השניים. בעוד בית אבות הוא מקום שמאפשר שגרה תלותית יותר בצוות המטפל ובדרך כלל מתאים לאנשים שזקוקים לעזרה, בין אם מדובר על עזרה סיעודית ממשית או עזרה קלה בפעולות שגרתיות, דיור מוגן מאפשר גם חיים עצמאיים לחלוטין אך עם מסגרת חברתית שאין שני לה. יש מבוגרים שזכאים לדיור מוגן מטעם המדינה, כאשר אין להם יכולת לגור במקום בטוח אחר. זכאות לדיור מוגן ניתן לבדוק לפי מספר סעיפים כמו גם את האפשרויות שיעמדו בפני המבוגר לאחר מכן.

 

זכאות לדיור מוגן: מדוע ולמה?

  • מדינת ישראל היא אולי לא מדינת הרווחה הסוציאליסטית הגדולה ביותר בעולם אך ללא ספק יש דאגה לאותם דיירים שאין להם קורת גג מסודרת. כל אחד רשאי לקבל מקום בטוח ללון בו ובוודאי בגיל מבוגר בה האמצעים הכלכליים דלים ואף לא קיימים והמצב הגופני והבריאותי לא מזהירים. את הזכאות לדיור מוגן ניתן לקבל מגיל מסוים וכשהאמצעים הכלכליים לא מספקים ועניין זה מעוגן בחוק. מי שהגיע לגיל פרישה מקבל קצבת זקנה ויש מבוגרים שמקבלים השלמת הכנסה ולפי תנאים אלו ונוספים ניתן לדעת האם אתם זכאים או לא.

זכאות לדיור מוגן והמשך התהליך

  • דיור מוגן ציבורי מוצע למבוגרים שאין ביכולתם לרכוש או לשכור דירה בשוק הפרטי. הזכאות נקבעת בהתאם לקריטריונים שקבע משרד הבינוי והשיכון כשהדירות המיועדות מופקדות בידי חברות מאכלסות שפועלות לצד המשרד כדי לאכלס אותם בדיירים. למרות הרצון הטוב, מלאי מצומצם ולא תמיד נותן מענה הולם, בעיקר במרכז הארץ, לכן הוא פונה בראש סדר העדיפויות לזכאים שנמצאים במצוקה כלכלית.

  • נשים מעל גיל 62 וגברים מעל גיל 67 שמתגוררים בדיור ציבורי או שאין בבעלותם דירה ומתקיימים מהשלמת הכנסה וקצבת זקנה זכאים לדיור מוגן. עם השנים הגמיש משרד השיכון והבינוי את הגיל ל-60 כאשר יש זכאים שממתינים ול-55 דירות שאליהם אין זכאים שממתינים.

  • בתי הדיור המוגן אינם מציעים שירותים סיעודיים ולכן יש תנאי לפעילותו העצמאית של הדייר שזכאי אליהם. עם צורך לשירות סיעודי והיעדר שירות כזה בפועל מצבו עלול להחמיר.

איך מגישים את הבקשה?

את הבקשה לזכאות לדיור מוגן וגר בדיור ציבורי יגיש את הבקשה לסניף החברה המאכלסת שמטפלת בדירה שלו. במידה ומדובר במבוגר מחוסר דיור הוא יגיש את הבקשה באמצעות אחת מהחברות המאכלסות כאשר בכל מקרה יש צורך לצרף אישורים עדכניים מביטוח לאומי לגבי הזכאות לקצבת זקנה והשלמת ההכנסה. אחרי הגשת הבקשה המבוגר עובר ועדת התאמה בה ייבדק מצבו הרפואי על מנת לוודא שהוא אינו סיעודי ומתפקד באופן עצמאי. במידה ועבר, הוא ייכנס לרשימת המתנה לפי זמינות הבית במקום המבוקש.

בית טובי העיר: המקום הטוב בשבילכם

בית טובי העיר הוקם בשנת 1992 על ידי משפחת פאלוך כדי לספק מסגרת חברתית ואיכותית לציבור הדתי בישראל וליהודי כל התפוצות. המקום שונה מכל דיור מוגן אחר בזכות האווירה המשפחתית והחמימה ששוררת בו תמיד עם צוות אמין ומסור שתמיד נמצא שם בשביל כל אחד מהדיירים. המקום כולל מסגרת חברתית עשירה בפעילויות, שמירה על אורח חיים בריא וכמובן הכל תמיד ביחד. העצמאות של הדיירים מוחלטת וכל אחד יכול להשתלב במה שהוא רוצה ללא הכרח והצוות המסור יהיה שם בשבילו תמיד לכל פעולה שגרתית שבה הוא יזדקק לעזרה מעזרה במשק הבית ועד בדיקת מדדים במידת הצורך.


בית טובי העיר מאפשר לכל אחד שהגיע לגיל המבוגר ליהנות ממסגרת איכותית ונעימה שמצד אחד תספק לו שבירת שגרה נעימה וחשובה ומצד שני לא מבהילה או מלחיצה. בית טובי העיר ממוקם בירושלים בין שכונת גאולה לתחנה המרכזית והאווירה הקסומה של העיר גורמת לכל אחד להרגיש שהוא בבית.