מרכז שיקום

מהם מרכזי השיקום ומה מטרתם? במקרים מסויימים בחיים אנשים חווים פגיעות או מחלות שמצריכות אותם להגיע לקבל טיפול רפואי, לעיתים לאחר אישפוז במצב שהמטופל עוד לא החלים לחלוטין הוא ישלח למרכז שיקום.

תהליך השיקום עשוי להיות תהליך ארוך ומורכב. בתהליכי שיקום רבים נפגשים המטופלים עם פיזיוטרפיסטים, קלנאי תקשורת, רופאים, פסיכולוגים ועובדים סוציאלים, כל אלו על מנת לעזור לו להשתקם ולחזור לשגרת חייו הרגילים בהקדם האפשרי. מרכזי שיקום קיימים במקומות שונים בארץ, לעיתים גם בבתי החולים. את ההפנייה לשיקום מקבלים המטופלים מהרופאים או מקופת החולים.
מרכז שיקום
 

הנה כמה דברים שכדאי לדעת על מרכזי שיקום

  • איך מתבצע תהליך ההפנייה לשיקום? – על מנת להקלט במרכז שיקום יש לקבל הפנייה מקופת החולים, קופת החולים היא גם האחראית להסדרת התשלום. קופות חולים שונות בעלות הסדרים עם מרכזי שיקום שונים בארץ וכך הן בוחרות להפנות את החולים למרכזים הנ"ל. קופקת החולים היא זאת שתקבע לאן ישלח המטופל אבל היא מחוייבת לשתף את המטופל בתהליכי קבלת ההחלטה, וכמובן להתחשב בהדפותיו האישיות אם קיימות. קופת החולים תוכל לתת לכם מידע מלא על מרכז השיקום המוצע בעבוכם. מרכזי שיקום רבים מציעים תוכניות שיקום לטווח ארוך שיכולים להיות מתאימים לאנשים מסויימים.

  • האם אפשר לבחור לאיזה מרכז שיקום נגיע? – קבלת ההחלטה לאן שולחים אדם שזקוק לשיקום היא בידי רופאי בית החולים ונציגי קופות החולים. ההחלטה מתקבלת בהתאם לחוק בישראל ולהנחיותיו של משרד הבריאות. אחרי ההמלצות של הצוות המטפל בבית החולים איפה ניתן להמשיך את השיקום, יוכל החולה לבחור בין המוצעים לו את המועדף עליו. לפי ההוראות של משרד הבריאות ההוראה היא שקופת החולים חייבת לחשוף כל מידע על מרכזי השיקום למטופל והוא יכול לבחור.

  • איך בוחרים מרכז שיקום? – כאשר נרצה לבחור מרכז שיקום ישנם כמה דברים חשובים שכדאי לקחת בחשבון. ראשית, הקרבה הפיזית למקום. ישנה עדיפות רבה למרכזי שיקום אשר קרובים פיזית לביתו של החולה או משפחתו. חשוב לציין שניתן לבחור מרכז שיקום שקרוב לקרובי משפחה ולווא דווקא לביתו הפרטי של החולה, לפי העדפתו. אם אתם מתלבטים בין מרכזי שיקום שונים העצה הטובה ביותר היא להגיע באופן פיזי לכל מרכזי השיקום הפוטנציאלים עבורכם ולהחליט לפי הנתונים בשטח. איפה החולה הרגיש יותר בנוח, מה הוא מעדיף ואיפה התרשמתם שיהיה לו הטוב ביותר.

  • מה כולל תהליך השיקום – תהליך שיקום הוא תקופה בה ניתנות לאדם עזרות מגורמים רבים כמו פסיכולוגים, סוציולוגים, פיזיוטרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת ועוד. תהליך השיקום כולל שלושה שלבים עיקריים. בשלב הראשון תתבצע אבחנה והערכה על ידי הצוות במטרה לשים מטרה לתהליך השיקום. השלב שני הוא תהליך השיקום עצמו, תהליך אשר מלווה כולו במעקב רפואי, במהלך השיקום יקבל החולה עזרה מעובד סוציאלי שיעזור לו להתנהל בין היתר מול ביטוח לאומי. בשלב השלישי לשיקום תתקיים הערכה וסיכום הכוללת את תכנון הדרך חזרה לשגרת חיים רגילה.

במקרים מסויימים בחיים אנשים יכולים להגיע למרכזי שיקום

מרכזי שיקום קיימים בארץ במטרה לסייע לחולים אשר נדרשים בתהליך שיקומי ארוך שלוקח זמן. קיימים מרכזי שיקום רבים בארץ, חלקם בבתי החולים עצמם. לחולה יש את הזכות לבחור באיזה מרכז שיקום להקלט, חשוב לזכות שמה שאומרות קופות החולים אלו רק המלצות. על מנת להיות בטוחים שבחרתם במרכז השיקומי הטוב ביותר כדאי לבקר במרכזים המוצעים ולהחליט על פי הביקור. מרכזי שיקום קיימים על מנת לעזור ולסייע לאנשים אשר זקוקים לעזרה זו.