סטריאוטיפים על דיור מוגן

זה לא באמת מה שחושבים

מבוגרים ובני גיל הזהב לא תמיד יודעים מה באמת מתרחש במוסדות דיור מוגן. הם ניזונים משמועות וסטריאוטיפים, אך לאחר מכן מופתעים לגלות שמדובר על חוויה שונה לחלוטין. הנה לדוגמא כמה מיתוסים נפוצים שהגיע הזמן להפריך:

 
  • א. אין אירועים שמתאימים לגיל הזהב – רוב האנשים חושבים שבמוסדות דיור מוגן מתמקדים בהיבט הרפואי בלבד. כתוצאה מכך, המיתוס הוא שאין אירועים שעולים בקנה אחד עם הצרכים של גיל הזהב ושרוב הפעילויות הן בגדר המלצה בלבד. האמת כמובן שונה לחלוטין, כי בכל מוסד שמכבד את עצמו יש שורה ארוכה של אפשרויות לפעילויות פנאי. הקשישים בוחרים פעילות לפי תחומי העניין שלהם והם יכולים להחליט כמה זמן להשקיע בה, מתי להגיע ובאיזה אופן לשלב אותה עם השגרה.

  • ב. המחירים גבוהים – עוד מיתוס נפוץ הוא שהמחירים של מוסדות מגורים ייעודיים מחייבים קשישים ובני גיל הזהב לשעבד את הדירה שעומדת לרשותם, או לכל הפחות לקחת הלוואה מהבנק. גם כאן צריך להדגיש את העלויות האטרקטיביות של מוסדות מן הסוג הזה בהשוואה לאפשרויות אחרות. מבוגרים צריכים לגור במקום שמעניק להם הגנה ותחושת ביטחון, ולכן המחיר מגלם את סל השירותים והוא עדיין משתלם מאוד.

  • ג. צריך לנסוע רחוק כדי לבקר את המשפחה – מוסדות דיור מוגן מפוזרים כיום בכל רחבי הארץ. אפשר להגיע אליהם במרחק נסיעה קצר מהצפון, מהמרכז ומהדרום ולשמור על קשר טוב עם בני המשפחה. כך למשל יכולים הילדים והנכדים לבקר את סבא וסבתא, מבוגרים יוצאים לבדם לאירועים משפחתיים ויש המון הזדמנויות למפגשים חברתיים.

למי מתאים דיור מוגן?

לקראת סיום כדאי להזכיר את המיתוס לפיו רק קשישים במצב סיעודי צריכים לעבור לבית אבות. בפועל, מוסדות דיור מוגן מתאימים לטווח רחב של גילאים.

אפשר להצטרף אליהם בגיל הזהב וליהנות מאירועים, פעילויות, יחס אישי ורמה גבוהה של שירותים.
כל מה שצריך לעשות הוא למצוא את המוסד הקרוב לבית ולבצע השוואת מחירים. בנוסף, ניתן להתייעץ עם אנשי מקצוע ולקבל המלצות מדיירים שכבר מבלים באחד המוסדות המפוזרים בצפון, במרכז או בדרום.