תזונה נכונה

יש הרבה דברים טובים שהגיל מביא עמו אך יש גם לא מעט חסרונות שיכולים להיות לרועץ בשגרה הקשה של הציבור המבוגר. לא קל להיות מבוגר בן 60 במדינת ישראל ולא רק בגלל הקשיים הלוגיסטיים שבניהול משק הבית בגלל הקושי הגופני שמתחיל לצוץ וכמובן התלות בבני משפחה שיעזרו בגילאים מאוחרים יותר. תזונה נכונה ופעילות גופנית קבועה יכולים לסייע לכל אחד ובעיקר לגיל הזהב אך המשימה בפועל לא כל כך פשוטה.

 

הגוף צריך מזון בריא

לא פשוט לשמור על תזונה נכונה והסיבות לכך רבות. לא תמיד המזון הבריא הוא זה שקל להכין ולפעמים אנו מתפתים לאכול מזון פשוט להכנה אך מה לעשות שהוא לא עולה קנה אחד עם הבריאות. בעיקר בגיל הזהב קשה מאוד לאכול בריא ולפעמים זה מגיע מחוסר מודעות או חוסר ידע מה בכלל צריך לאכול. בגיל מסוים הגוף נעשה חלש והתלות של כוחו הפיזי בתזונה נכונה גדל עוד ועוד ולכן מצבם הגופני של קשישים רבים מחמיר עוד יותר מהממוצע.

זכאות לדיור מוגן והמשך התהליך

  • דיור מוגן ציבורי מוצע למבוגרים שאין ביכולתם לרכוש או לשכור דירה בשוק הפרטי. הזכאות נקבעת בהתאם לקריטריונים שקבע משרד הבינוי והשיכון כשהדירות המיועדות מופקדות בידי חברות מאכלסות שפועלות לצד המשרד כדי לאכלס אותם בדיירים. למרות הרצון הטוב, מלאי מצומצם ולא תמיד נותן מענה הולם, בעיקר במרכז הארץ, לכן הוא פונה בראש סדר העדיפויות לזכאים שנמצאים במצוקה כלכלית.

  • נשים מעל גיל 62 וגברים מעל גיל 67 שמתגוררים בדיור ציבורי או שאין בבעלותם דירה ומתקיימים מהשלמת הכנסה וקצבת זקנה זכאים לדיור מוגן. עם השנים הגמיש משרד השיכון והבינוי את הגיל ל-60 כאשר יש זכאים שממתינים ול-55 דירות שאליהם אין זכאים שממתינים.

  • בתי הדיור המוגן אינם מציעים שירותים סיעודיים ולכן יש תנאי לפעילותו העצמאית של הדייר שזכאי אליהם. עם צורך לשירות סיעודי והיעדר שירות כזה בפועל מצבו עלול להחמיר.

כיצד שומרים על תזונה נכונה?

את הבקשה לזכאות לדיור מוגן וגר בדיור ציבורי יגיש את הבקשה לסניף החברה המאכלסת שמטפלת בדירה שלו. במידה ומדובר במבוגר מחוסר דיור הוא יגיש את הבקשה באמצעות אחת מהחברות המאכלסות כאשר בכל מקרה יש צורך לצרף אישורים עדכניים מביטוח לאומי לגבי הזכאות לקצבת זקנה והשלמת ההכנסה. אחרי הגשת הבקשה המבוגר עובר ועדת התאמה בה ייבדק מצבו הרפואי על מנת לוודא שהוא אינו סיעודי ומתפקד באופן עצמאי. במידה ועבר, הוא ייכנס לרשימת המתנה לפי זמינות הבית במקום המבוקש.

בית טובי העיר: המקום הטוב בשבילכם

  • מאוד לא פשוט לשמור על תזונה נכונה גם כשאנו צעירים אז בוודאי לאדם מבוגר המשימה תהיה קשה כפליים. עם זאת, כדי שהמבוגר ישמור על שגרה בריאה הוא צריך קודם כל להבין מה זה בכלל אומר ויותר חשוב, מדוע זה הכרחי. אחת מהסיבות שילדים לא אוהבים לאכול בריא היא שהם לא מבינים בכלל מדוע זה חשוב. רק בגיל מאוחר יותר הם מבנים ומתחילים להפנים זאת אך אצל מבוגרים הבעיה הזו לעתים קשה יותר.

  • אחרי שהמבוגר מבין את החשיבות של תזונה נכונה הגיע הזמן לראות איך עושים זאת בפועל. כל אחד צריך לדעת מה הוא צריך ואת זה אפשר לקבל מייעוץ עם רופא המשפחה או תזונאי מקצועי. יכול להיות שחסר לכם ויטמינים ויכול להיות שחסר לכם ברזל ויכול להיות שלחץ הדם שלכם גבוה ולכן מומלץ לכם לא לצרוך מאכלים מסוימים.

  • אחרי שהחשיבות הובנה ואחרי שהבנתם מה אתם צריכים לאכול יותר ומה פחות, צריך ליישם את זה בפועל. חשוב שתיקחו בחשבון שהתזונה הנכונה היא הבריאות שלכם ואם לא תדאגו לה אתם עלולים לסבול מבעיות. מבוגרים רבים מחליטים לשפר את שגרתם לא רק בפן הבריאותי אלא החברתי ועוברים לבית דיור מוגן ששם בוודאי הפרמטרים האלו ישתפרו משמעותית.

תזונה נכונה ואורח חיים בריא בבית טובי העיר

בית טובי העיר הוא בית דיור מוגן לציבור המבוגר הדתי שרוצה לשמור על איכות חיים גבוהה באווירה מיוחדת ומשפחתית. האווירה החמה והמקצועית מספקת לכל דייר את כל מה שהוא צריך תוך שירותי עזר ושירותים חברתיים בכל מה שהוא צריך, תוך שמירה על עצמאיות מוחלטת. בגיל המבוגר כל פעולה הופכת להיות הרבה יותר קשה: שמירה על אורח חיים בריא ותזונה נכונה, מציאת שותפים לפעילות ספורטיבית וכמובן חיי חברה שיכולים להשפיע בריאות הנפש וכך גם על בריאות הגוף. בית טובי העיר מציע לחוות את השנים המנוסות אחרת ולהצטרף למשפחה גדולה שמתרחבת ומספקת את כל אלו ואף יותר, מימי סיורים ועד ימי תרבות, ערבי שירה ועוד.


בית טובי העיר הוקם בשנת 1992 על ידי משפחת פאלוך ובהמשך, בשנת 2010 נמכר לקבוצת PAI האמריקאית בעלת ניסיון עשיר ועתיק יומין בטיפול באוכלוסייה המבוגרת בארצות הברית. בהקמה של המקום על ידי משפחת פאלוך היה קווים מאוד ברורים ליצירת הדיור המוגן הטוב ביותר שמצד אחד מספק עצמאות ושבירת שגרה ומצד שני מספק מעבר נוח ולא מבהיל לכל אחד ממי שיחליט לבצע את ההחלטה הנכונה.