הווי הבית

פעילויות התרבות בבית טובי העיר, דיור מוגן בירושלים – תופסות חלק משמעותי מסדר יומם של דיירי הבית.

הפעילויות מתחלקות לשלושה תחומים: פעילויות תורניות, ספורט ובריאות ופעילויות תרבותיות.

שעות לפני הצהריים מוקדשות בעיקרן לחוגים שיעורי התעמלות, ביניהם שיעורי יציבה, פלג גוף עליון ותחתון, טאי צ'י, התעמלות עדינה ודמיון מודרך, זומבה זהב ושיעורי התעמלות לרוב לגברים ולנשים.

בחוגי האומנות והציור הדיירות עוסקות בחריזה, תכשיטנות, רקמה וסריגה, עבודות בדים וחוטים, צביעה, יצירות מחומרים ממוחזרים, וציור שמן על קנווס.

כמו כן מתקיימים שיעורי אולפן ב 4 רמות, שיעור באנגלית מדוברת, חוג ריקודי עם, שיעור ניו מדיה וחוג אקטואליה עם עורך החדשות והשדרן אריאל שרפר, שירה בציבור, גינון ועוד.

שעות אחה"צ בדיור המוגן מוקדשות יותר להרצאות. כמעט כל יום מתקיימות שתי הרצאות- אחת באנגלית ואחת בעברית. נושאי ההרצאות שונים ומגוונים, החל מפרשת שבוע, טעמי המצוות, נביאים וכתובים, דרך הרצאות מוזיקליות על נושאים ותקופות שונות במוזיקה היהודית והבינלאומית, הרצאות בנושאי בריאות, מדע, היסטוריה, ספרות ועוד.

בימים שאין הרצאות, מתקיימות הופעות מוזיקליות מכל הסגנונות- מוזיקה קלאסית, קלה, חזנות, שירי ארץ ישראל, קרליבך ובמגוון כלים-פסנתר, חצוצרה, קלרינט וכדו'. גם בכל מוצאי שבת של שבתות החורף מתקיים מופע מוזיקלי.

פעמיים בשבוע מוקרן סרט באורך מלא, ופעם בשבוע מוקרן סרט טבע.

בבית טובי העיר מתקיימת מדי יום ראשון מדרשה לנשים, בה נשים מהאיזור מצטרפות לדיירות הבית ללימוד של שני שיעורים קבועים בנושאים תורניים.

אחת לחודש אנו חוגגים מסיבת יום הולדת לילידי החודש העברי בדיור המוגן בירושלים. בני המשפחה מסבים עם הדייר/ת החוגג/ת ונהנים יחד לראות תמונות שלו מהעבר המוקרנות לעיני כל ולשמוע את השיר האהוב עליו.

מדי פעם אנו יוצאים לטיולים. לעיתים תהיה  זו נסיעה קצרה לכותל, לעיתים יהיה זה טיול של חצי יום- באיזור ירושלים, ולעיתים טיול של יום שלם. לאחרונה ביקרנו במרכז המבקרים החדש של יד שרה, סיירנו בתל אביב-עלינו לתצפית ממגדל עזריאלי, ביקרנו במוזיאון האצ"ל ואכלנו ארוחת צהריים מפנקת במסעדה.  בטיול אחר נסענו צפונה לסיור מודרך בתחנת הכח "אורות רבין" ובמוזיאון החביב "יענקל'ס שטעטעל" בכפר חסידים. בחורף בילינו 3 ימים באילת.

 

גם החגים מתאפיינים בפעילויות מתאימות-

בחודש אלול ובימים הנוראים אנו מקיימים ארוע צדקה, בו מתקיים יריד של מוצרי יד שניה וראשונה, שכל הכנסותיו קודש לצדקה, הפרשת חלה קונצרט חזנות ועוד

 

בסוכות ישנן הופעות מוזיקליות ושמחת בית השואבה בהשתתפות בחורי ישיבה צעירים המפיחים בבית רוח נעורים.

 

בכל ערב של חנוכה מתקיים ארוע – מופע מוזיקלי, ערב בינגו ומשחקים, ומסיבה משותפת למשפחות בה יש פעילות מיועדת לילדים,

בפורים, כמובן, הבית מחפש ולובש צורה אחרת, הדיירים משתתפים סעודת פורים עליזה במיוחד ואף זוכים בפרסים על התחפושות המוצלחות ביותר.

גם בפסח, החגיגיות מורגשת בפעילויות מיוחדות לחג.

ימי הזיכרון מצויינים בטקסים מרגשים ורבי משמעות, ויום העצמאות נחגג בכחול לבן.

 

בקיץ אנו מקיימים יום "דור לדור" יום כף מיוחד לנכדים ולנינים.

בבית טובי העיר, אף פעם לא משעמם…

מהמתרחש בבית:

מסיבת ט"ו בשבט תש"פ

חגיגת סיום הש"ס - מחזור י"ג

חנוכה שמח מדיירי בית טובי העיר

תערוכת אומנות של דיירי הבית - חנוכה תש"פ

הרמת כוסית לכבוד ראש השנה תש"פ

שנה טובה לכל בית ישראל וגמר חתימה טובה!

מדיירי בית טובי העיר

טקס יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה

טקס לציון יום השואה והגבורה

בהשתתפות דיירים, צוות, בני המשפחות וחיילים.

לאחר הטקס – מעגלי שיח בין הדיירים והחיילים. 

מסיבת ראש חודש וימי הולדת

מדי חודש נערכת ב"בית טובי העיר" מסיבת ראש חודש ויום הולדת לילידי החודש בהשתתפות בני משפחות החוגגים והדיירים, בהנחייתו של אב הבית מר שלמה ולך, דבר תורה מפי רב הבית – הרב נתן שפירא ובליווי מוזיקלי מאת עקיבא מרגליות. במהלך המסיבה מוקרנת מצגת עם תמונות של ילידי החודש משנות נעוריהם ועד היום המשרים אווירת נוסטלגיה נעימה עם נחת ושמחה עכשווית.

ביקור האדמו"ר מבוסטון שליט"א בבית טובי העיר

האדמו"ר מבוסטון שליט"א הגיע לביקור בארץ, ומתוך הלו"ז העמוס, היה חשוב לו מאוד לבקר ב"בית טובי העיר", בית דיור מוגן הממוקם במרכז ירושלים, לתת חיזוק ולשאת דבר תורה בבית המדרש. לאחר דברי התורה החסידיים בעניין ימי השובבי"ם, הרבי נפגש עם דיירים וצוות עובדים, הוא בירך את הדיירים בבריאות שלמה, עידוד ואריכות ימים וכן גם את צוות הבית. האדמו"ר ביקר במחלקות והתרשם ממרכז העשרה בניהולה של גב' רבקה בלאק.

ביקור הרב מאיר לאו שליט"א בבית טובי העיר

לקראת עשרה בטבת, יום הקדיש הכללי, בית טובי העיר התכבד בביקורו של הרב ישראל מאיר לאו שליט"א, לשעבר הרב הראשי לישראל, ורבה של תל אביב יפו, הניצול הצעיר ביותר ממחנה בוכנוולד, שחיבר את הספר "אל תשלח ידך אל הנער".

הרב לאו פנה אל הדיירים והסביר את משמעות היום והקשר בין הצום על תחילת המצור ובין קביעת יום זה כיום קדיש כללי לזכר קורבנות השואה. הוא הזכיר גם את ניצולי השואה אשר למעשה שרדו בגופם, אך נשמתם ריקה, ללא אמונה.  הרב סיים בקריאה נרגשת ובתפילה שימים אלו יהפכו לכל בית ישראל לששון ושמחה.

פעיל בכל גיל

בית טובי העיר ארח סדנה שיתוף פעולה עם אש״ל,  הדיירים השתתפו בהרצאה בנושא ״להכנס לכושר״ כיצד עושים זאת.

הדיירים מלאו שאלונים על הפרופיל התפקודי ועברו הערכה תפקודית -למשל שיווי משקל, כוח, מהירות, וכו'.

בסוף הפעילות קבלו הדרכה בסדנה שהתמקד על איך לשפר שיווי משקל וכוח באמצעות גומיות כושר שחלקו לכל הדיירים.  

הייתה אוירה משמחת, בונה ומהנה.

יום "דור לדור"- יום כייף לנכד ולנין

 

פעם אחת בשנה "בית טובי העיר" הופך להיות מקום קסום לילדים. מאות מצאצאי הדיירים –נכדים, נינים, אחיינים ומכרים בגילאי 5 ומעלה נהנים מבוקר שכולו עבורם. הילדים פעלו בסדנאות יצירה, קפצו במתנפחים, העיפו בועות סבון ענקיות, ליקקו קרטיבים קרירים ומרעננים ונהנו בדוכני קליעה למטרה. בסדנת "השף הקטן" הילדים הכינו לעצמם סינרים וכובעי שף,  ופיצה טעימה..  

כמו כן ישנו דוכן בו הילדים מכינים אריזות שי מתוקות עבור ילדים המאושפזים בבתי חולים. כמובן שאת היום המיוחד הזה מנציחים באמצעות צלומי מגנטים משותפים לסבא/סבתא והילדים. בסופו של היום, נהנו הילדים והמבוגרים מהופעת ג'אגלינג של ליאור, בחור אוטיסט שהוריו גילו את הדרך להעצימו דרך אהבתו למוזיקה וכשרונו ללהטט בכדורים, צלחות ועוד. הילדים היו מרותקים, והמבוגרים התרגשו והתחזקו.

את אריזות השי שהכינו הילדים ביום "דור לדור"-יום כיף לנכד ולנין, חילקו דיירות הבית לילדים המאושפזים במחלקות הילדים בבית החולים שערי צדק. השיפודים המתוקים חולקו בצרוף ברכת רפואה שלמה של הילדים ושל הדיירים.

 

יריד הצדקה השנתי בבית טובי העיר

 

השבוע התקיים בבית טובי העיר "יריד צדקה" 

את היריד ארגנו והפעילו דיירי הבית וכל הכנסותיו הן קודש לעמותת קו לחיים. מדהים היה לראות דיירים בני 85, 90 ואפילו 97 מוכרים בדוכני יד שנייה, מגישים קפה, עוגה ופיצה לבאי היריד.  לובי המקום שינה את צורתו למתחם מכירות בו היו דוכני יד 2 של כלי בית, תכשיטים ושלל אביזרים.  כולם נתרמו ע"י דיירי הבית. הוקמה חנות עם בגדים לכל המשפחה, החל מתינוקות חליפות ועניבות לגברים ובגדי ערב מעילים וסריגים לנשים. אפילו תיקים, כובעים ופאות. 
גם כאן כל הפריטים נתרמו ע"י הדיירים והדיירות ונמכרו במחירי יד שנייה. 
במהלך הערב נהנו הבאים מהרצאתו המרתקת של הרב אילן שפירא ובמקביל נהנו הילדים מפעילות מותאמת. בחדר האוכל הוקמו דוכנים של אמנים בעלי עסקים שמכרו את מרכולתם ותרמו את חלקם לטובת המבצע. 
בסיומו של הערב נערכה הגרלה נושאת פרסים בה הוגרלו תכשיטים, מוצרי קוסמטיקה, צעצועים, ספרים, שוברי קניה לחנויות הסמוכות, סט ארבעת המינים, ספר תורה קטן לילדים, טבעת פנינה אשר הכל נתרם ע"י הדיירים והדיירות. הפרס הגדול- סוף שבוע בבית טובי העיר תרומת ההנהלה. 
מעבר לאווירה המיוחדת ולשמחה בעשיית המצווה הדיירים גייסו סכום כסף נאה, אותו הנהלת הבית מכפילה. 

לטיול יצאנו ...

חלק נכבד מהווי הבית מוקדש לטיולים חווייתיים ומהנים המותאמים לכלל הדיירים. מאורגנים בהדרכתו המרתקת של מר שלמה ולך- מדריך טיולים מוסמך ואב הבית.