חשיבות הטיפול בשמיעה

מאת: אשירה אדלמן
אחות ראשית בבית טובי העיר – דיור מוגן

האם שימוש במכשיר שמיעה לגיל השלישי יכול למנוע ירידה קוגניטיבית והפסד הזיכרון?

אובדן שמיעה, עלול להגביר את הסיכון לירידה קוגניטיבית ואפילו דמנציה. כשני שליש מבני ה 70 ומעלה סובלים מאובדן שמיעה. ממצאים אחרונים, מראים כי אובדן שמיעה עשוי לשחק תפקיד הרבה יותר חשוב בבריאות המוח ממה שחשבנו בעבר. למרבה המזל, יש פוטנציאל הפוך. טיפול בשמירה על אובדן שמיעה ביתר אגרסיביות יכול לעזור לעצור את הירידה הקוגניטיבית.

במחקר שנערך בשנת 2011, שהתמקד בדמנציה, בדקו לין ועמיתיו את הבריאות הקוגניטיבית של 639 אנשים שהיו צלולים מבחינה מנטאלית כשהתחיל המחקר. החוקרים בדקו את היכולות השכליות של המתנדבים באופן שוטף, במשך כ -12 שנים, וחלקם במשך 18 שנים. התוצאות היו מרשימות: ככל שהירידה הראשונית בשמיעה הייתה גרועה יותר, כך גדל הסיכוי שהאדם יפתח דמנציה. בהשוואה לאנשים עם שמיעה רגילה, אלו עם איבוד שמיעה בינוני היו בסיכון פי 3 מהרגיל.

כיצד אובדן שמיעה יכול לגרום לדמנציה? כיצד עלול אובדן שמיעה לתרום לבעיות קוגניטיביות ודמנציה?

אפשרות אחת קשורה למה שחוקרים מכנים "עומס קוגניטיבי", בעיקרון, המאמץ המתמיד להבין את הנאמר מעמיס על המוח. אם אתה משקיע מאמץ רק כדי להבין מה שאתה שומע, אתה מנצל משאבים שאחרת היו זמינים עבור קידוד בזיכרון. היבט נוסף, הוא כי אובדן שמיעה עלול להשפיע על מבנה המוח באופן התורם לבעיות קוגניטיביות. מחקרים בהדמית המוח, מראים כי במוחם של מבוגרים עם איבוד שמיעה יש פחות חומר אפור בחלק של המוח שמקבל ומעבד קולות מן האוזניים. מבנים מסוימים של תאי מוח עלולים להתכווץ כאשר הם לא מקבלים מספיק גירוי.

לבסוף, סביר מאוד שהבידוד החברתי משחק תפקיד. קשיי שמיעה נוטים לבודד אנשים מאחרים: כאשר אתה צריך להיאבק כדי לשוחח, אתה פחות רוצה לתקשר בקבוצות או לצאת למסעדות. בידוד חברתי הוכר כבר מזמן כגורם סיכון לירידה קוגניטיבית ודמנציה. ולכן אנחנו מאוד ממליצים לאנשים מבוגרים להצטרף לקהילות או לדיור מוגן כדי לשמור על חיי חברה מלאים ועשירים שגם יסייעו לבריאות שלהם.

בשורה התחתונה, בדוק את השמיעה שלך וטפל בירידה בשמיעה.
בנוסף, מוזמנים לקרוא עוד אודות מרכז ההחלמה שלנו בדיור מוגן חרדי.

מעוניינים לדעת עוד פרטים?

אנא פנה אלינו ונחזור אליך ממש בקרוב
    שלחו הודעה
    היי :) צריך עזרה?
    היי :)
    איך אפשר לעזור?