מה זה מרכז העשרה לאלצהיימר?

בבית טובי העיר יש מרכז העשרה קסום ומיוחד לאנשים שסובלים מאלצהיימר וירידה קוגניטיבית.

 

מה זה אלצהיימר?

אלצהיימר היא מחלה הגוזלת את זכרם של אנשים. בהתחלה, אנשים מתקשים לזכור את האירועים האחרונים, אם כי הם עשויים להיזכר בקלות בדברים שהתרחשו לפני שנים. אנשים הסובלים מאלצהיימר עלולים לשכוח את יקיריהם. הם יכולים לשכוח איך להתלבש, להאכיל את עצמם ולהשתמש בשירותים, ולכן בבחירת דיור מוגן, יש לקחת בחשבון את כל הדברים החוצים.

 

המחלה גורמת להתפרקות רקמת המוח לאורך זמן. בדרך כלל זה קורה לאנשים מעל גיל 65 כ -1 מתוך 8 אנשים בגיל 65 ומעלה לוקים במחלה, ונשים נוטות יותר לסבול מאלצהיימר יותר מגברים. אדם יכול לחיות עם מחלת אלצהיימר או לכמה שנים או לכמה עשורם – בדרך כלל אנשים חיים אתו כ-9 שנים.

מה הסימפטומים של לאלצהיימר?

הסימפטומים של מחלת אלצהיימר לעיתים קרובות מתרחשים לאט. זה עלול להתחיל כשמישהו מתקשה להיזכר בדברים שרק התרחשו או להעלות מילים על מחשבות. עם הזמן הבעיות מחמירות. אנשים בשלבים מאוחרים יותר של המחלה בדרך כלל לא יכולים לחיות לבד או לדאוג לעצמם. ישנם שלושה שלבים עיקריים של אלצהיימר: קל, בינוני וקשה.

השלב הראשון נמשך בדרך כלל בין שנתיים ל-4 שנים. הסימפטומים כוללים:

 • יש להם פחות אנרגיה וכושר לעשות דברים, פחות עניין בעבודה ובפעילויות חברתיות, ובזבוז זמן רב יותר רק בישיבה, צפייה בטלוויזיה, או שינה.
 • אובדן זיכרונות אחרונים, כמו שכחת שיחות ואירועים שזה עתה קרו בעיות שפה, כמו בעיות בהבנת מחשבותיהם למילים או הבנת אחרים.
 • בעיות תיאום קלות, כמו בעיות כתיבה או שימוש בחפצים מוכרים.
 • תקופה קשה עם משימות יומיומיות, כגון מעקב אחר מתכון או איזון פנקס צ'קים.
 • שינויים במצב הרוח הכרוכים בדיכאון או בחוסר עניין.
 • בעיות בנהיגה, כמו ללכת לאיבוד במסלולים מוכרים.

מישהו עם אלצהיימר בינוני עשוי להתחיל לשכוח פרטים על חייהם, כמו היכן למדו בתיכון או מתי התחתנו. יתכן שהם לא מזהים או זוכרים בני משפחה וחברים. הם עשויים גם לשכוח היכן הם משאירים דברים ולא יכולים לחזור על עקבותיהם כדי למצוא אותם.

תסמינים אחרים בשלב זה יכולים לכלול:

 • דיבור מטלטל צרות עם המילים הנכונות והשימוש במילים הלא נכונות.
 • קושי לתכנן או לפתור בעיות בלבול לגבי זמן או מקום.
 • הם עלולים ללכת לאיבוד במקומות שהיו בעבר. ברגע שהם שם, הם אולי לא יודעים איך ומדוע הגיעו למקום ההוא.
 • לכעוס או להתרגז בקלות, לפעמים מתפרץ על המשפחה או המטפלים, כמו לחשוב שמטפל מנסה לפגוע בהן.

יש אנשים הסובלים מאלצהיימר מתון גם מודעים יותר לכך שהם מאבדים שליטה על חייהם, מה שעלול לגרום להם להיות עוד יותר מתוסכלים או מדוכאים.

שלב השלישי של אלצהיימר

השלב השלישי, המכונה גם אלצהיימר מאוחר, הוא החמור ביותר. זה נמשך בדרך כלל 1 עד 3 שנים. אנשים בשלב זה עשויים להיות עם חלק או כל התסמינים הבאים:

 • בלבול גדול לגבי מה שהיה בעבר ומה קורה עכשיו.
 • לא יכולים לבטא את עצמם, לזכור או לעבד מידע.
 • בעיות בבליעה ושליטה בשלפוחית השתן ובמעיים ירידה במשקל, התקפים, דלקות עור ומחלות אחרות.
 • שינויים במצב הרוח הקיצוני לראות, לשמוע או להרגיש דברים שאינם ממש שם, הנקראים הזיות לא יכולים לזוז בקלות לבד.

לפעמים אלו הסובלים מאלצהיימר מסוגלים לבצע את פעילויות החיים היומיומיות, כולל לבוש, רחצה ואכילה, כאשר הם מתבקשים לעשות אותם, אך מתקשים להתחיל בעצמם את ביצוע הפעילויות הללו.  הם עשויים גם לשכוח לקחת תרופות, לאכול או להוריד אוכל מהתנור, ולעתים עשויים לצאת מהבית מבלי לדעת לאן או כיצד לחזור. באור הבעיות האלו, זה יכול להיות מסוכן שאנשים עם אלצהיימר להישאר לבד בבית או לצאת בלי לווי.

מה היתרונות של מועדון יום לסובלי אלצהיימר?

יש במרכז העשרה לסובלים עם אלצהיימר ודמנציה אווירה מיוחדת שמאוד מרגיע את הנפש ומעניקה שלווה. עוזרים להם לרכז דרך פעילויות טיפוליות, גינון, אומנויות ידניות שונות, משחקים ושיחות. בבית טובי העיר אנחנו מארגנים קבוצות נפרדות של גברים ונשים, שזה בדרך כלל יותר נוח לאנשים דתיים, ויש לנו בית מדרש ללימודי תורה בשביל הגברים, שנותן להם הרבה סיפוק והתעורר זיכרונות טובות מהחיים שלהם לפני המחלה. נותנים להם ארוחת צהרים בכשרות מהדרין, מוגש על צלחות רגילות בשביל כבודם ולנוכחותם. אנחנו גם מדברים עם המשפחות שלהם על ראיונות לטיפול בית ואיך להסתדר עם אפיזודות של כעס ומצבים קשים. צוות המומחים של המועדון לפעמים מבקרים את המטופלים בבית שלהם ומצעים ייעוץ למשפחה ומטפלים ומטפלות.

הצוות במרכז העשרה

הצוות האיכותי ששוהה כל העת במרכז העשרה הינו מקצועי ותמיד ערוך לקראת מטופלים עם אלצהיימר או ירידה קוגניטיבית. הוא יודע כיצד לגשת אליהם ולהעניק לכל אחד את מה שהוא צריך בעדינות וברגישות גבוהה. הצוות מיומן בטיפול ופעילויות עם אנשים עם בעיות קוגניטיביות או כאלה שסובלים מדמנציה ובלבול. הוא מכבד את המבקרים ומעניק להם את תחושת המסוגלות והערכה העצמית, עם תחושת חום ואווירה משפחתית.

מעוניינים לדעת עוד פרטים?

אנא פנה אלינו ונחזור אליך ממש בקרוב
  שלחו הודעה
  היי :) צריך עזרה?
  היי :)
  איך אפשר לעזור?